Amióta elkezdtem házilag készíteni a kozmetikumokat, azóta keresem a bolti sampon alternatíváját is. Egy rakás módszert kipróbáltam már, ezért gondoltam, hogy csokorba szedem őket, és leírom Nektek is a tapasztalataimat. :)
Először is: az én hajam kb. normál, se nem zsíros, se nem túl száraz, mostanában (khm, ha van rá időm, na meg persze energiám) nem használok hajfestéket, csak tartós hajszínezőt. Na jó, talán hátul középen elég száraz azért. Szóval én csak ezen a hajtípuson tudom tesztelni a különböző hajtisztítási alternatívákat, ha valakinek van esetleg más tapasztalata, akkor kérem, hogy írja meg. :))
Ha elhatározzuk, hogy többé nem használunk bolti sampont, akkor a következő, általam ismert módszereket vethetjük be annak érdekében, hogy hajunkat tisztán tartsuk:
1.: Moshatunk hajat szódabikarbónával. Ezt megtehetjük úgy, hogy a porhoz annyi vizet adunk, amennyivel éppen egy még nem folyós, de nem is szilárd konzisztenciájú trutyit kapunk. Ezt mondjuk akár el is lehet készíteni előre több hétre. Ezzel a masszával mossuk meg minden alkalommal a hajunkat. Csinálhatunk szódabikarbónából egy egészen híg oldatot is, mindjuk 2 l vízhez adhatunk 3 evőkanállal. Ezzel is lehet hajat mosni. Én mindkettőt próbáltam, érdemi különbség nincsen, esetleg a kényelmi szempontok számíthatnak, a hígabb verziót minden alkalommal el kell készíteni. Éedemes a szódabikarbónás hajmosás után ecetes vizes öblítést alkalmazni, így szebb, fényesebb lesz a hajunk. Arra azért fel kell készülni, hogy az eredmény nyomába sem ér a megszokott, bolti samponozás eredményének, miszerint az alternatív módszer után valahogy nem érzi az ember olyan lágynak, és puhának a haját, de mindenképpen tiszta érzés azért. Még annyit adaléknak, hogy nekem 2 használat után totál kivette a tartós hajszínezőt a hajamból. Hi-hi. Nekem nem igazán vált be.
Kipróbáltam a szódabikarbónás módszert úgy is, hogy csalánteába (kb 2 literbe) tettem 3 evőkanál szb-t, ez után almaecetes vízzel ölítettem, és nagyon-nagyon szép lett tőle a hajam!! Csak ne szedné ki a színezőt, tuti ennél maradnék. :(
2.: A következő módszer a jól ismert tojássampon. Erre van egy csomó recept a neten, én az 1 tojás, fél citrom leve, fél kiskanál szb. + illóolajok módszert használtam egy darabig. Ez után is természetesen öblítettem ecetes vízzel. Ha ezt használja az ember, akkor érdemes nagyon-nagyon sokáig dörzsölni a fejbőrt, hogy a tisztító hatás is érvényesüljön. Az eredmény olyasmi, mint a szb-ás (1. pont) hajmosás után: tiszta érzés, de nem elég lágy, és könnyű a haj. Egyébként mindenféle híresztelésekkel ellentétben én sosem éreztem tojásszagúnak utána a hajamat. Viszont számomra szinte kivitelezhetetlen volt, hogy minden alkalommal el kell készíteni. Nem maradtam meg ennél a módszernél sem.
3.: Készíthetünk sampont otthon KOH-ból és a megfelelő olajokból is. Én készítettem egyet, ami sör, és csalántea alapú, olajokból pedig 2 rész olivaolajat, fél rész ricinusolajat, 1 rész jojobaolajat és 2 rész kókuszolajat tettem bele. Folyékony szappant csináltam, amihez nem alkalmazunk olajfelesleget, és meleg technikával készül. Kb. 30%-ra higítottam, és így tettem befőttes üvegekbe. Mikor előveszek egy adagot, akkor mindíg teszek hozzá búzacsíraolajat, és levendula, valamint rozmaring illóolajakat (ezek zsíros hajra jók különösen). Az így készült sampon nagyon jól tisztít, jól habzik, viszont a beletett extra olajak ellenére is az én hajam, az említett kényes területen száraz lesz tőle. Ez mondjuk biztos a tartós hajszínezés miatt van... Viszont a szb-ás és a tojásos módszernél hiányolt könnyű, tiszta, és lágy érzés is teljesen megvan.
4.: Samponszappanok: Ez a módszer számomra eddig a legtutibb! :)) Szerintem tök jól működik, egyszerű a használata, és minden híreszteléssel ellentétben nem kell utána ecetes vízzel öblíteni!! A titok az, hogy nem szabad a vizes hajat fésülni, csak ha már megszáradt!
Én két félét készítettem eddig, és nekem mindkettő bevált. Az egyiknek itt a receptje: http://hazimanufaktura.blogspot.com/search/label/hideg%20eljárással%20készült%20szappanokok
A másokat is mutogattam már a blogban, itt. Ez utóbbiból még van, habár elég drága lett, de ez csak azért van, mert "van benne" anyag. :) (750 Ft-ért adom darabját, kb 70-80 g egy darab)
Hogyan használjuk? Egyszerű: a bevizezett hajat egyszerűen bedörzsöljük a szappannal, addig, amíg jól fel nem habzik, aztán megmossuk, és egy kicsit rajtahagyjuk, majd leöblítjük. Ezt akár 2x meg lehet ismételni. Ezt a samponszappant főleg zsíros hajra ajánlom, a benne lévő illóolajok is ennek a hajtípusnak az ápolására alkalmasak. Kedves párom tegnap este kipróbálta, és miután kijött a fürdőszobából közölte, hogy nemcsak hajatmosni, hanem borotválkozni is jó volt vele, nagyon jól puhítja a szőrt, és nem marad síkos utána a bőre, illetve nem szárította a szája környékét. Pedig eredetileg csak hajat mosni akart vele... Szóval pasiknak is ajánlom!
Még egy utolsó bekezdés arról, hogy mivel érdemes hajmosás után ápolni a hajat. Vannak olyanok, akik a gyógynövényes kivonatokkal való öblítésre esküsznek, ami nyilván tök igaz lehet, mert nekem is bejött a csalánteás öblítés. De könyörgök, bárcsak olyan jól szervezett lenne az életem, hogy már több órával a hajmosás előtt elkezdhetnék készülődni...ez nem mostanában lesz így. Nekem olyan módszer kell, ami kéznél van, és bármikor alkalmazható. A minap vettem is egy szórófejes flakont, amiben történetesen hidegen sajtolt szőlőmagolajat árultak. Gondoltam, hogy miután az olajat kiettük belőle, a falkont felhasználom, ahogy azt mindenhol írják, teszek bele jojobaolajat + illóolajokkal, és ezzel fogom kezelni a hajam már említett száraz területeit. Csakhogy az olaj elég lassan fogy (ja, kérem, kuriózum, nem ezzel sütjük a rántottát), így a minap ráfanyalodtam. Gondoltam, bátraké a szerencse, ráteszem ezt a hajamra. És láss csodát: bejött. Egészen kevés kell belőle, egy fújásnyi az én hajamra bőven elég. Olyan, mintha a hajszálak beszívnák az olajat, mert pár másodpercig fénylik tőle a haj, aztán ez a fény eltűnik, és tök jól megszűnik a szárazság is. Megjegyzem, hogy én pár hónapja már kipróbáltam a jojobaolajas kezelést is, de nekem annyira nem jött be, mert olajos maradt tőle a hajam. Bár lehet, hogy túl sokat tettem rá, mert akkor még nem volt tuti szórófejes flakonom...:)) De az biztos, hogy mostmár csak a szőlőmagolajnál maradok!
2011. szeptember 20., kedd
2011. szeptember 19., hétfő
Összefoglaló a krémkészítésről
Ma délután mikor megérkezett ez a hidegfront hogy meghozza az őszt, észbe kaptam, hogy milyen régóta is kevergetem már a kencéimet, és annyira élvezem, hogy olyan, mintha egész életemben ezt csináltam volna. Kitaláltam hát, hogy leírom az eddigi tapasztalataimat, hátha valakinek hasznára válik.
Amikor elkezdtem a krémkeverést, én is - ahogy gondolom mindenki más is - a vízmentes, zsíros krémekkel kezdtem. Ez persze nem sokáig elégített ki, kíváncsi voltam a dolog rejtelmesebb oldalára is, az emulziókra. Több héttel ez előttig pedig meg voltam győződve arról, hogy az emulzióknál nincs jobb a világon, és az a tuti, ha ilyen kencéket készítünk magunknak.
Csakhogy, az emulziók sajnos nem mindig sikerülnek jól, sok alapanyag kárba veszhet. Egyrészt nagyon pontos receptúránk kell, hogy legyen ahhoz, hogy mindig megfelelő minőségű emulziót állítsunk elő. Másrészt az emulziók romlandóak, sajnos. A natúrkozmetikumok meg pláne!! Az előkészületek, az elkészítés, a tárolás, és a kezelés is nagyon tiszta, és gondos kezeket igényel. Ennek ellenére is megromolhatnak ezek a krémek. Ezen kívül, mielőtt összekeverünk mindenféle olajokat, meg zsírokat, illetve vizeket jó egy kicsit tájékozódni arról, hogy ezeket milyen arányban érdemes keverni. Mert ez sem mindegy. Arról meg már szerintem nagyon sokat írtam, hogy kár a vízért a krémekbe...vagy kár a krémekbe a víz...:)
Egy szó, mint száz: egy kicsit átírtam, újragondoltam néhány receptet. Ezekbe nem teszek vizet, egyáltalán. Egyrészt így nem kell tartósítószert használni, ami akármennyire is bio, meg natúrkozmetikumba való, azért mégiscsak valami, ami számomra "énidegen". És emulgeátor sem kell beléjük. Így még egy felesleges anyag van kicsukva. Maradnak a tiszta (és érdemes odafigyelni arra, hogy mindig jó minőségű) alapanyagok és egy kis E vitamin, ami az avasodást gátolja.
Még egy anyagot nem fogok mostanában használni a krémeimben, ez pedig az aloe vera. Pedig nagyon szeretem, és egy egész "ültetvény" van itthon, de krémekben sajnos nagyon romlékony. Amíg ki nem találok valamilyen technológiát arra, hogy hogyan lehet az aloe vera gélt biztonságosan krémekbe keverni, taratósítószer nélkül, vagy legalábbis jóval kevesebb tartósítószerrel addig marad a natúr használat. Pedig olyan sok mindenre jó! Majd egyszer erről is írok egy bejegyzést...:)
Rátérek akkor a mostanában általam nagyon kedvelt zsíros krémekre. Ha zsíros krémet használunk a bőrünkre, vagy natúr olajokat, illetve shea vajat, akkor a legjobb, ha vizes bőrre visszük fel ezeket, és óvatosan bemasszírozzuk. Ez a technika segíti a krémek felszívódását, illetve létrehozzuk azt a víz az olajban emulziót a bőrünkön, amit az természetes módon is termel. Natúr olajok esetében pedig különösen fontos, hogy vizes bőrre vigyük fel azokat, mert száraz bőrön alkalmazva még száríthatják is azt!
És a receptek:
Lanolinos körömvirágkrém:
Elsőként elkészítjük a körömvirágolajat: Lehetőleg bio, extra szűz olivaolajba annyi körömvirágszirmot tegyünk, amennyi belefér, lepje el az olaj jó bőven. Ezt üvegbe téve kitehetjük a napra, vagy a ház egy melegebb részére, és érleljük 2-3 hétig. Ha gyorsabban szeretnénk, akkor vízgőf fölött 50-60 fokon 1-2 órán át melegítsük, addig, amíg a szirmok ropogósra sülnek.
Ha kész az olaj, akkor kb. 1 dl körömvirág olajhoz rakjunk 3 evőkanál méhviaszt, és 1 nagy evőkanál gyapjúviaszt, és olvasszuk össze őket vízgőz fölött. Akár több, vagy kevesebb viaszt is tehetünk bele, ez ízlés kérdése, hogy a keményebb, vagy a lágyabb krémet szeretjük-e. Úgy lehet kipróbálni a keménységet, hogy miután összeolvadtak az anyagok, egy cseppet kistányéron a mélyhűtőbe teszünk egy percrem ott megdermed, így megvizsgálhatjuk a konzisztenciáját.
Ha kész, akkor egy kicsit hagyjuk hülni, kb. 40 fokosra, és aztán tegyünk hozzá E vitamint, és lehet illóolajat is, ha szeretnénk.
Ez a krém nagyszerűen gyógyítja a durva, száraz, repedezett, vagy sebes bőrt, illetve az ekcémás, kisebesedett bőrre is nagyon jó hatással van. Kenhetjük a száraz sarkakra is, ha jó bőven bekenjük éjszakára, és meleg pamutzoknit húzunk rá, akkor pár nap alatt felpuhítja a sarkakat.
Popsikenőcs kicsit másként:
Ez egy nagyon strapabíró popsikenőcs, mehet bölcsibe, nagymamához, vagy a natúr krémekkel kevésbé gondosan bánó anyukák kezébe is... Ez a krém persze nemcsak a babapopsira jó, hanem nagyon jó sebgyógyító tulajdonságai is vannak.
Fél dl körömvirágolaj
1 teáskanál mandulaolaj
1 csapott evőkanál méhviasz
1 evőkanál gyapjúviasz
1 púpos evőkanál cink-oxid
E vitamin
levendula és teafa illóolaj (4 illetve 3 csepp)
Az összetevőket összemelegítjük, majd kis hűlés után hozzárakjuk az E vitamint és az illóolajokat.
Ilyen egyszerű. A biztonság kedvéért rakhatunk hozzá néhány csepp Rokonsalt, csak akkor ügyeljünk arra, hogy előtte, ha szükséges, állítsuk be a savas közeget.
Amikor elkezdtem a krémkeverést, én is - ahogy gondolom mindenki más is - a vízmentes, zsíros krémekkel kezdtem. Ez persze nem sokáig elégített ki, kíváncsi voltam a dolog rejtelmesebb oldalára is, az emulziókra. Több héttel ez előttig pedig meg voltam győződve arról, hogy az emulzióknál nincs jobb a világon, és az a tuti, ha ilyen kencéket készítünk magunknak.
Csakhogy, az emulziók sajnos nem mindig sikerülnek jól, sok alapanyag kárba veszhet. Egyrészt nagyon pontos receptúránk kell, hogy legyen ahhoz, hogy mindig megfelelő minőségű emulziót állítsunk elő. Másrészt az emulziók romlandóak, sajnos. A natúrkozmetikumok meg pláne!! Az előkészületek, az elkészítés, a tárolás, és a kezelés is nagyon tiszta, és gondos kezeket igényel. Ennek ellenére is megromolhatnak ezek a krémek. Ezen kívül, mielőtt összekeverünk mindenféle olajokat, meg zsírokat, illetve vizeket jó egy kicsit tájékozódni arról, hogy ezeket milyen arányban érdemes keverni. Mert ez sem mindegy. Arról meg már szerintem nagyon sokat írtam, hogy kár a vízért a krémekbe...vagy kár a krémekbe a víz...:)
Egy szó, mint száz: egy kicsit átírtam, újragondoltam néhány receptet. Ezekbe nem teszek vizet, egyáltalán. Egyrészt így nem kell tartósítószert használni, ami akármennyire is bio, meg natúrkozmetikumba való, azért mégiscsak valami, ami számomra "énidegen". És emulgeátor sem kell beléjük. Így még egy felesleges anyag van kicsukva. Maradnak a tiszta (és érdemes odafigyelni arra, hogy mindig jó minőségű) alapanyagok és egy kis E vitamin, ami az avasodást gátolja.
Még egy anyagot nem fogok mostanában használni a krémeimben, ez pedig az aloe vera. Pedig nagyon szeretem, és egy egész "ültetvény" van itthon, de krémekben sajnos nagyon romlékony. Amíg ki nem találok valamilyen technológiát arra, hogy hogyan lehet az aloe vera gélt biztonságosan krémekbe keverni, taratósítószer nélkül, vagy legalábbis jóval kevesebb tartósítószerrel addig marad a natúr használat. Pedig olyan sok mindenre jó! Majd egyszer erről is írok egy bejegyzést...:)
Rátérek akkor a mostanában általam nagyon kedvelt zsíros krémekre. Ha zsíros krémet használunk a bőrünkre, vagy natúr olajokat, illetve shea vajat, akkor a legjobb, ha vizes bőrre visszük fel ezeket, és óvatosan bemasszírozzuk. Ez a technika segíti a krémek felszívódását, illetve létrehozzuk azt a víz az olajban emulziót a bőrünkön, amit az természetes módon is termel. Natúr olajok esetében pedig különösen fontos, hogy vizes bőrre vigyük fel azokat, mert száraz bőrön alkalmazva még száríthatják is azt!
És a receptek:
Lanolinos körömvirágkrém:
Elsőként elkészítjük a körömvirágolajat: Lehetőleg bio, extra szűz olivaolajba annyi körömvirágszirmot tegyünk, amennyi belefér, lepje el az olaj jó bőven. Ezt üvegbe téve kitehetjük a napra, vagy a ház egy melegebb részére, és érleljük 2-3 hétig. Ha gyorsabban szeretnénk, akkor vízgőf fölött 50-60 fokon 1-2 órán át melegítsük, addig, amíg a szirmok ropogósra sülnek.
Ha kész az olaj, akkor kb. 1 dl körömvirág olajhoz rakjunk 3 evőkanál méhviaszt, és 1 nagy evőkanál gyapjúviaszt, és olvasszuk össze őket vízgőz fölött. Akár több, vagy kevesebb viaszt is tehetünk bele, ez ízlés kérdése, hogy a keményebb, vagy a lágyabb krémet szeretjük-e. Úgy lehet kipróbálni a keménységet, hogy miután összeolvadtak az anyagok, egy cseppet kistányéron a mélyhűtőbe teszünk egy percrem ott megdermed, így megvizsgálhatjuk a konzisztenciáját.
Ha kész, akkor egy kicsit hagyjuk hülni, kb. 40 fokosra, és aztán tegyünk hozzá E vitamint, és lehet illóolajat is, ha szeretnénk.
Ez a krém nagyszerűen gyógyítja a durva, száraz, repedezett, vagy sebes bőrt, illetve az ekcémás, kisebesedett bőrre is nagyon jó hatással van. Kenhetjük a száraz sarkakra is, ha jó bőven bekenjük éjszakára, és meleg pamutzoknit húzunk rá, akkor pár nap alatt felpuhítja a sarkakat.
Popsikenőcs kicsit másként:
Ez egy nagyon strapabíró popsikenőcs, mehet bölcsibe, nagymamához, vagy a natúr krémekkel kevésbé gondosan bánó anyukák kezébe is... Ez a krém persze nemcsak a babapopsira jó, hanem nagyon jó sebgyógyító tulajdonságai is vannak.
Fél dl körömvirágolaj
1 teáskanál mandulaolaj
1 csapott evőkanál méhviasz
1 evőkanál gyapjúviasz
1 púpos evőkanál cink-oxid
E vitamin
levendula és teafa illóolaj (4 illetve 3 csepp)
Az összetevőket összemelegítjük, majd kis hűlés után hozzárakjuk az E vitamint és az illóolajokat.
Ilyen egyszerű. A biztonság kedvéért rakhatunk hozzá néhány csepp Rokonsalt, csak akkor ügyeljünk arra, hogy előtte, ha szükséges, állítsuk be a savas közeget.
2011. szeptember 14., szerda
Gerániumos rózsaszínű szívecskék és ötszínszappan
Nem bírtam ki, hogy ne készítsem el ezeket a kissé "csöpögős" szappanokat. Hiába, a geránium megihletett...:)
Az elkészítési mód Gabi barátnőm ötlete volt: a szappanmasszát egy nagyobb, laposabb formába kell kiönteni, és 24 óra múlva egyszerűen kinyomkodjuk a különböző mintákat sütiformákkal. Ha jó állagú a masszánk, akkor a maradékot még egyszer ellapíthatjuk, és kiszaggathatjuk, vagy egyszerűen kézzel alakítunk belőle különböző formájú szappanokat.
A szappanok egyébként tejsavó alapúak, olivaolajat, pálmaolajat, ricinusolajat és shea vajat tartalmaznak, a trace-be pedig mézet tettem. Rózsaszín agyaggal színeztem, és vagy 5 ml geránium olajat adtam még hozzá. Illatoznak is rendesen! :))
Ezek a színes szappanok kb 3 napja készültek. 5 féle színezőanyagot kevertem a masszához, kicsit örvényesre próbáltam csinálni, szerintem egészen örvényes is lett. Sajnos a kép nem túl jó, majd napfényben is csinálok róluk, hogy jobban érvényesüljenek a színek.
Használtam kakaót, kávét, paprikát (termelői, nem bolti), cink-oxidot, zöld agyagot. A szappan pedig olivaolajból, kókuszolajból és ricinusolajból áll, a trace-be még jojobaolajat öntöttem. Illatot nem kapott, mert a kakaónak (a holland kakaópornak mondjuk) nagyon jól megmarad az illata.
Az elkészítési mód Gabi barátnőm ötlete volt: a szappanmasszát egy nagyobb, laposabb formába kell kiönteni, és 24 óra múlva egyszerűen kinyomkodjuk a különböző mintákat sütiformákkal. Ha jó állagú a masszánk, akkor a maradékot még egyszer ellapíthatjuk, és kiszaggathatjuk, vagy egyszerűen kézzel alakítunk belőle különböző formájú szappanokat.
A szappanok egyébként tejsavó alapúak, olivaolajat, pálmaolajat, ricinusolajat és shea vajat tartalmaznak, a trace-be pedig mézet tettem. Rózsaszín agyaggal színeztem, és vagy 5 ml geránium olajat adtam még hozzá. Illatoznak is rendesen! :))
Ezek a színes szappanok kb 3 napja készültek. 5 féle színezőanyagot kevertem a masszához, kicsit örvényesre próbáltam csinálni, szerintem egészen örvényes is lett. Sajnos a kép nem túl jó, majd napfényben is csinálok róluk, hogy jobban érvényesüljenek a színek.
Használtam kakaót, kávét, paprikát (termelői, nem bolti), cink-oxidot, zöld agyagot. A szappan pedig olivaolajból, kókuszolajból és ricinusolajból áll, a trace-be még jojobaolajat öntöttem. Illatot nem kapott, mert a kakaónak (a holland kakaópornak mondjuk) nagyon jól megmarad az illata.
2011. szeptember 11., vasárnap
Sürgősségi csokis fincsiség
Az alábbi recept alapján készült olvasztott csoki a mi vészhelyzet édességünk. Ha süt a nap, esik az eső, vagy fúj a szél, ez mindig jól jön. Lehet tunkolni, kenegetni :), mártogatni, két darab natúr keksz közé rakni, sőt, még torták, illetve sütemények bevonására is alkalmas.
Hozzávalók:
1 tábla minimum 60%-os étcsokoládé
habtajszín
xillit
Vízgőz fölött a csököládét a tejszínnel megolvasztjuk. Én kockákra szoktam szedni a csokit, és annyi tejszít öntök rá, hogy kb ellepje.
Kap még 2 kanál xillitet, mert e nélkül az én Bendém nem eszi meg az étcsokit, sajnos. Márpedig mást nem kap...:) A xillit meg még jót is tesz a fogaknak, de azért érdemes óvatosan bánni vele, mert nagy mennyiségben igencsak aktiválhatja a bélműködést. :)
Jó étvágyat hozzá! :)
Hozzávalók:
1 tábla minimum 60%-os étcsokoládé
habtajszín
xillit
Vízgőz fölött a csököládét a tejszínnel megolvasztjuk. Én kockákra szoktam szedni a csokit, és annyi tejszít öntök rá, hogy kb ellepje.
Kap még 2 kanál xillitet, mert e nélkül az én Bendém nem eszi meg az étcsokit, sajnos. Márpedig mást nem kap...:) A xillit meg még jót is tesz a fogaknak, de azért érdemes óvatosan bánni vele, mert nagy mennyiségben igencsak aktiválhatja a bélműködést. :)
Jó étvágyat hozzá! :)
2011. szeptember 9., péntek
Update szódabikarbónás kenyér és citromfűszörp
Van még citromfű, lehet belőle szörpöt gyártani, mert nagyon finom, még mindig. Én most a nyár végén öcsikém felkérésére csináltam egy adaggal, és a változatosság kedvéért mentát tettem hozzá, valamint egy fél citrom levét is belefacsartam. Az új recept:
3 liter víz
2 kg cukor
fél citrom leve
3 nagy marék citromfű
1 fél marék csokoládémenta (szerintem a borsosmenta is jó)
A vízben feloldjuk a cukrot, és beleáztatjuk a növényeket, valamint belefacsarjuk a citromot. 2 nap után lehet leszűrni, és mehet a hűtőbe/mélyhűtőbe.
A másik, hogy szerénység nélkül mondhatom, hogy tökéletesítettem a szódabikarbónás kenyér receptjét! :)) A lényeg, hogy egyáltalán nem kell ragadós tésztát csinálni, annyi folyadékot adjunk a liszthez, amitől éppen összeáll, és kellemes, nem ragadós tészta lesz belőle. Így nem kell hozzá olyan sok szódabikarbóna, hanem kb egy mokkáskanálnyi elég, és nem lesz az a sokak által nem szeretett mellékíze a kenyérnek.
550g kenyérliszt
1 mokkáskanál szódabikarbóna
3 evőkanál hidegen sajtolt napraforgóolaj
só és bors ízlés szerinte + fűszerek/magok ízlés szerint
annyi víz/tejsavó (hát, szerintem ezzel a legfinomabb...) amitől a tészta összeáll, és nem ragad
Az egészet összedolgozzuk, kenyér alakúra formáljuk (forma nem kell, mert tartja magát), betesszük a sütőbe 200 fokra, és kb. háromnegyed órát sütjük. És kész is! :)
Jó évágyat hozzá!
3 liter víz
2 kg cukor
fél citrom leve
3 nagy marék citromfű
1 fél marék csokoládémenta (szerintem a borsosmenta is jó)
A vízben feloldjuk a cukrot, és beleáztatjuk a növényeket, valamint belefacsarjuk a citromot. 2 nap után lehet leszűrni, és mehet a hűtőbe/mélyhűtőbe.
A másik, hogy szerénység nélkül mondhatom, hogy tökéletesítettem a szódabikarbónás kenyér receptjét! :)) A lényeg, hogy egyáltalán nem kell ragadós tésztát csinálni, annyi folyadékot adjunk a liszthez, amitől éppen összeáll, és kellemes, nem ragadós tészta lesz belőle. Így nem kell hozzá olyan sok szódabikarbóna, hanem kb egy mokkáskanálnyi elég, és nem lesz az a sokak által nem szeretett mellékíze a kenyérnek.
550g kenyérliszt
1 mokkáskanál szódabikarbóna
3 evőkanál hidegen sajtolt napraforgóolaj
só és bors ízlés szerinte + fűszerek/magok ízlés szerint
annyi víz/tejsavó (hát, szerintem ezzel a legfinomabb...) amitől a tészta összeáll, és nem ragad
Az egészet összedolgozzuk, kenyér alakúra formáljuk (forma nem kell, mert tartja magát), betesszük a sütőbe 200 fokra, és kb. háromnegyed órát sütjük. És kész is! :)
Jó évágyat hozzá!
2011. szeptember 7., szerda
Tejtermékek készítése házilag
Néhány helyen lehet még "igazi" tehéntejet venni, Pécsen például a Vásárcsarnokban. Az automatás tejet is homogénezik és pasztőrözik már, így az sajnos nem igazán jó a tejföl, túró...stb otthoni elkészítéséhez. Egyszóval: a házi tejtermékek elkészítéséhez én ajánlom a natúr tehén-, vagy kecsketejet.
Tejföl:
A friss tejet öntsük ki egy tálba, és meleg helyen hagyjuk megaludni. Eleinte érdemes átlátszó műanyag-, vagy üvegtálat használni, hogy lássuk a változásokat. 2-3 nap elteltével fölözzük le az aludttejet, akkor amikor a tej határozottan fázisokra vált szét. A tejföl a legfelső réteg, amit ha megkóstolunk, határozottan tejföl íze van...:)
Krémsajt:
Ez a krémsajt egyszerűen tejfölből, a savó lecsepegtetésével készíthető el. Én úgy szoktam csinálni, hogy egy teaszűrőbe tejfölt kanalazok, ezt egy mélyebb edénybe állítom, és beteszem a hűtőbe, úgy 12 órára. Ha már nem csepeg belőle a savó, akkor készen van. Az elkészült krémsajt-gombócot kistányérra tesszük, és ízlés szerint ízesítjük, mert magában ennek sincs igazán íze. Én sózni, bazsalikomozni szoktam, így a gyerekek is nagyon szeretik. Friss kenyérrel az igazi!
Natúran:
Ízesítve:
Túró:
Ha lefölöztük az aludttejünket, már gyújthatunk is be alá, és készíthetjük a túrót. Kis lángon érdemes melegíteni az aludttejet, nehogy odakapjon. Egy idő után látni fogjuk, hogy a fehérje kicsapódik. Ha puha túrót szeretnénk, akkor itt be is fejezhetjük a műveletet, és már szűrhetjük is a túrónkat. Ha a keményebbet kedveljük, akkor lehet még főzni, akár 5-10 percig. Én tetrapelenkával kibélelt tésztaszűrőn szoktam átszűrni.
Tejsavó:
A túró leszűrése után megmaradt savanyú folyadék a tejsavó. Ezt én kenyérhez szoktam felhasználni (víz helyett), lehet vele rízst főzni, és persze csodás szappanok készülnek belőle. De tényleg! :)
Sajt:
Ez a fajta sajt nem igényel érlelést, az elkészítés és a lehűlés után tulajdonképpen rögtön fogyasztható, bár érdemes azért várni vele pár órát, hogy az ízek kicsit összeérjenek.
Hozzávalók:
2 liter termelői tej
fél citrom leve
só
fokhagyma
fűszerek ízlés szerint
A tejet kis lángon felmelegítjük. Nem kell felforralni, elég addig melegíteni, míg már majdnem forrni kezd. Melegítés közben beletesszük a főszereket. Lehet a foghagyma, petrezselyem, só, bors kombot használni, vagy lehet lilahagymával is készíteni, lényeg, hogy a fűszerekkel ne spóroljunk, mert nélkülük elég "natúr" lesz a sajt, szóval nincs különösebb íze. Ha már jól felmelegedett a tej, akkor hozzáöntjük a citrom levét, és nagyon alacsony hőfokon kevergetjük az elegyünket. Egy kis idő múlva lesz látható a fehérje kicsapódás. Ekkor elzárhatjuk a gázt, és szűrhetünk. Én a jól bevált tetrapelenka-tésztaszűrő duonál maradva óvatosan le szoktam szűrni a sajtot, összetekerem a pelenkát, hogy sajt alakú legyen a kreálmány, és egy vízzel teli lábast teszek rá nehezéknek. Így mehet a hűtőbe, és pár óra múlva, ha kihűlt, fogyasztható.
A megmaradt ízes-fűszeres savót pedig nehogy kidobjuk, mert ez is jó kenyérbe, rízshez, meg ki tudja, hogy mihez még. Mondjuk szappant azért nem csinálnék belőle. ;)
Tejföl:
A friss tejet öntsük ki egy tálba, és meleg helyen hagyjuk megaludni. Eleinte érdemes átlátszó műanyag-, vagy üvegtálat használni, hogy lássuk a változásokat. 2-3 nap elteltével fölözzük le az aludttejet, akkor amikor a tej határozottan fázisokra vált szét. A tejföl a legfelső réteg, amit ha megkóstolunk, határozottan tejföl íze van...:)
Krémsajt:
Ez a krémsajt egyszerűen tejfölből, a savó lecsepegtetésével készíthető el. Én úgy szoktam csinálni, hogy egy teaszűrőbe tejfölt kanalazok, ezt egy mélyebb edénybe állítom, és beteszem a hűtőbe, úgy 12 órára. Ha már nem csepeg belőle a savó, akkor készen van. Az elkészült krémsajt-gombócot kistányérra tesszük, és ízlés szerint ízesítjük, mert magában ennek sincs igazán íze. Én sózni, bazsalikomozni szoktam, így a gyerekek is nagyon szeretik. Friss kenyérrel az igazi!
Natúran:
Ízesítve:
Túró:
Ha lefölöztük az aludttejünket, már gyújthatunk is be alá, és készíthetjük a túrót. Kis lángon érdemes melegíteni az aludttejet, nehogy odakapjon. Egy idő után látni fogjuk, hogy a fehérje kicsapódik. Ha puha túrót szeretnénk, akkor itt be is fejezhetjük a műveletet, és már szűrhetjük is a túrónkat. Ha a keményebbet kedveljük, akkor lehet még főzni, akár 5-10 percig. Én tetrapelenkával kibélelt tésztaszűrőn szoktam átszűrni.
Tejsavó:
A túró leszűrése után megmaradt savanyú folyadék a tejsavó. Ezt én kenyérhez szoktam felhasználni (víz helyett), lehet vele rízst főzni, és persze csodás szappanok készülnek belőle. De tényleg! :)
Sajt:
Ez a fajta sajt nem igényel érlelést, az elkészítés és a lehűlés után tulajdonképpen rögtön fogyasztható, bár érdemes azért várni vele pár órát, hogy az ízek kicsit összeérjenek.
Hozzávalók:
2 liter termelői tej
fél citrom leve
só
fokhagyma
fűszerek ízlés szerint
A tejet kis lángon felmelegítjük. Nem kell felforralni, elég addig melegíteni, míg már majdnem forrni kezd. Melegítés közben beletesszük a főszereket. Lehet a foghagyma, petrezselyem, só, bors kombot használni, vagy lehet lilahagymával is készíteni, lényeg, hogy a fűszerekkel ne spóroljunk, mert nélkülük elég "natúr" lesz a sajt, szóval nincs különösebb íze. Ha már jól felmelegedett a tej, akkor hozzáöntjük a citrom levét, és nagyon alacsony hőfokon kevergetjük az elegyünket. Egy kis idő múlva lesz látható a fehérje kicsapódás. Ekkor elzárhatjuk a gázt, és szűrhetünk. Én a jól bevált tetrapelenka-tésztaszűrő duonál maradva óvatosan le szoktam szűrni a sajtot, összetekerem a pelenkát, hogy sajt alakú legyen a kreálmány, és egy vízzel teli lábast teszek rá nehezéknek. Így mehet a hűtőbe, és pár óra múlva, ha kihűlt, fogyasztható.
A megmaradt ízes-fűszeres savót pedig nehogy kidobjuk, mert ez is jó kenyérbe, rízshez, meg ki tudja, hogy mihez még. Mondjuk szappant azért nem csinálnék belőle. ;)
2011. szeptember 6., kedd
Ichtiolos szappanok
Tegnap este vágtam fel a régen vágyott holt tengeri iszapos szappantömbömet, és mit látok? Túlmelegedett... A tömb közepén egy hosszúkás rés tátongott, tele olajjal, és hát tömény lúgszag áradt belőle. :( Erről többet nem is írok, mert egyrészt születésnapomra szerettem volna meglepni magam azokkal a szappanokkal, másrészt még soha nem szúrtam így el egyetlen adag szappant sem. Kár, hogy nem fényképeztem.
De, az élet megy tovább és íme, itt a következő adag:
Többen kerestetek már kénes szappant nálam, ezért készítettem ezeket a szappanokat. Összetételük: olivaolaj, kókuszolaj, pálmaolaj, ricinusolaj, sheavaj és jojobaolaj. Két mokkáskanál ichtiolt tettem kb 600g masszához. Tettem még bele teafa, citrom és borsmenta illóolajokat is, de az ichtiol elnyomta az illatukat, pedig eredetileg annak a szagát szerettem volna eltüntetni velük...:)) Ezek a szappanok pattanásos, zsíros, problémás bőrre valók, de arra nagyon. Aki bimbózó kamaszként koptatta a padot a kozmetikusnál, az talán emlékszik az ichtiolos krémek hatására, illetve a szagára. Mert mindkettő maradandó emlék...
2011. szeptember 4., vasárnap
Kanalazós technika
Ezek a szappanok Judwil által, a Creativiky-n bemutatott kanalazós technikával készültek. Ez a technika egyszerűbb, mint gondolnánk, annyi az egész, hogy olyan masszát készítünk, ami nem pudingosodik gyorsan, ezt 2 részre osztjuk, mindegyiket, vagy csak az egyiket megszínezzük, és egyszer az egyik adagból, aztán a másik adagból kanalazunk a formákba. Nagyon mutatós, mintás szappanokat gyárthatunk ilyen módon, és végülis a kivitelezés sem bonyolult.
Ez az adag 4 rész olivaolajból, 1 rész kókuszolajból és 1 rész sheavajból készült, a végén öntöttem még hozzá jojobaolajat, borsmenta- és citrom illóolajakat. A citrom egyébként nagyon kiemeli, és még karakteresebbé teszi a borsment illatát. Nagyon üde, és frissítő lett az illata. A szappan alapja egyébként tejsavó, és színezéknek zöld agyagot használtam. A szappanok tehát kifejezetten zsíros, pattanásos bőrre valók.
Persze megint belenyúltam kézzel az egy napos szappanba, nem bírtam ki... :) most vízzel is rásegítettem a felületek kisimítására. A kis praliné alakú és a gömb születtek ilyen módon.
Még egy dolgot tanultam ennek az adag szappannak az elkészítése közben. Ha azt szeretnénk, hogy a formába öntés tökéletes legyen, tehát a massza hatoljon be a minta legapróbb barázdáiba is, akkor miután beletettük a szappanmasszát a formába, üssük oda az asztalhoz néhányszor gyengéden, de határozottan a forma alját.
2011. szeptember 3., szombat
Hibajavítás 2. rész
A képen látható barna színű samponszappanok némelyike ugyancsak kézi formázásra szorult a formából való kivétel után, főleg a kicsi szívecskék közül nem sikerült jó néhány. Azt hiszem azért, mert ezt a masszát is túl sokáig kevertem, és már nem volt elég folyékony a formába öntéshez.
Viszont 24 óra után még mindig nagyon puha, és alakítható volt, ez látszik a gömb alakú szappan felszínén is, nagyon szépen eldolgozhatóak voltak a barázdák rajta. És egész szépen sikerült a téglalap alakú is. A rombusz és a szívecskék természetesen a formáknak köszönhetik alakjukat.
A puha, és könnyen formázható massza nyilván az összetételnek köszönhető, ez a következő volt:
- házi sörben (ezt nem én csináltam) és csalán teáben oldott lúg (38% folyadék)
- 2 rész olivaolaj
- fél rész ricinusolaj
- 1 rész jojobaolaj
- 2 rész kókuszolaj
- levendula és rozmaring illóolajok
- + neem olaj
- 5% olajfelesleg
A szappant a jojobaolaj és a ricinusolaj puhítja. Kb. 2 hete készültek, és mostmár szépen keményednek, szerintem jó állagú, és finom illatú samponszappanok lettek! A neem olaj hatására pedig kifejezetten kíváncsi vagyok.
Az alsó képen látható csúnya kupac alkotóelemei pedig eredetileg mosószappannak készültek, meleg technikával. 50% pálmaolajat és 50% kókuszolajat tartalmaznak, a tisztító hatásukkal nincs is semmi gond, és furcsa módon a kezet sem szárítják (habár a kókuszolaj tartalmuk elég magas). Szerintem azért, mert a pálmaolajnak is van egy kellemesen hidratáló hatása. A lényeg, hogy a formába öntésük sehogyan sem akart sikerülni, vagy 3x újraolvasztottam ezt a masszát. Aztán amikor végre sikerült formába öntenem, akkor meg elszúrtam a felvágást: a kész szappanok túl laposak és szélesek lettek, ezért elég könnyen, viszonylag rövid használat után eltörnek. Törötten pedig egyáltalán nem tudok velük rendesen ruhát mosni. Ezért aztán fogtam, és az összeset feloldottam vízbe, kb. 30%-os odatot csináltam belőle, és most mosogatószernek használom. Így nem veszett kárba egy csomó alapanyagom! :))
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)